Kolejna studnia dla Afryki
12 marca 2024
8 marca 2024r. na zakończenie rekolekcji wielkopostnych w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Koźminie Wielkopolskim został wręczony drugi czek na budowę studni w Afryce w Czadzie.
Kolejna studnia dla Afryki

W imieniu szkoły czek o wartości 4000 euro przekazała pani dyrektor Ilona Bałoniak wraz z przedstawicielami młodzieży: Kamilem i Norbertem.

Czek został przekazany na ręce o. Erica Kossi Hounake SVD, który prowadził rekolekcje. Ojciec Eric pochodzi z Togo, gdzie została wybudowana pierwsza studnia ze zbiórki ofiar „Miód dla Afryki”.

Można zadać sobie pytanie, co piją ludzie w Afryce, jeśli nie mają dostępu do studni. Odpowiedź brzmi: cokolwiek! Korzystają z każdego cieku wodnego, takiego jak stawy czy rzeki albo kopią ręcznie kilkumetrowe studnie. Woda czerpana stamtąd wygląda jak kawa z mlekiem. Co gorsze, jest też pełna bakterii. Z tych samych wodopojów korzystają ludzie i zwierzęta. Widok afrykańskiego dziecka z opuchniętym brzuchem nie zawsze oznacza chorobę głodową, ale często taki stan powodują bakterie pochodzące z zanieczyszczonej wody.

W tym miejscu pragniemy podziękować wszystkim zaangażowanym w akcję „Miód dla Afryki” i tym, którzy tę akcję wsparli. Środki pieniężne zostały zebrane w parafiach: Borzęciczki, Golina. Kobierno, Lutogniew, Mokronos, Rozdrażew, Starygród, Wałków, Wielowieś oraz parafii św. Stanisława i Wawrzyńca w Koźminie Wielkopolskim. Studnia będzie nosiła imię św. Mateusza, który został wybrany przez młodzież szkoły średniej.

Radość tych ludzi utwierdza nas w przekonaniu, że razem czynimy dobro i daje siłę do dalszej pracy. Mamy nadzieję, że wybudujemy kolejną studnię i uszczęśliwimy ludzi, którzy nie mają dostępu do czystej wody pitnej.

ks. Mateusz Setecki